4 mity na temat czyszczenia dywanów

Istnieje wiele mitów dotyczących czyszczenia dywanów i zachowywania ich pierwotnego wyglądu. Oto niektóre z najbardziej typowych przekonań, które można usłyszeć na temat utrzymania dywanów w czystości.

Jeśli odkurzacie zbyt często, szybciej zużyjecie dywan
W przeszłości dywany nie były tak trwałe, jak są obecnie. Gęstość włókien dywanowych, a także ich długość sprawiały, że starsze dywany wykazywały znacznie szybsze zużycie przy częstym odkurzaniu. Jednak nowoczesne wykładziny są specjalnie przystosowane do wytrzymywania częstego odkurzania. Nawet, jeśli odkurzamy każdego dnia, co robi wielu ludzi, nasz dywan może temu sprostać. Aby dbać o swój dywan podczas odkurzania, używajmy odkurzacza, który działa prawidłowo. Walec szczotki powinien być w pełni sprawny, obracając się wokół osi podczas przesuwania nim po dywanie.

Dywany czyszczone parą wodną są narażone na powstawanie pleśni
Do czyszczenia dywanów zamiast wody bywa używana gorąca para wodna. Jeśli użyjemy taniego odkurzacza parowego rzeczywiście możemy narazić swój dywan na zniszczenie. Czyszczenie parą nie jest łatwym zadaniem i wymaga specjalnego przeszkolenia. Jeśli będziemy zbyt długo czyścić dywan w jednym miejscu, możemy go po prostu przemoczyć. Decydując się na czyszczenie parą wodną postawmy raczej na usługi profesjonalnych pralni, które posiadają sprzęt i przeszkolonych pracowników, posiadających odpowiednią wiedzę i umiejętności. Po czyszczeniu dywan powinien zostać dokładnie wysuszony. Wówczas rozwój pleśni nam nie grozi. 

Soda oczyszczona jest skutecznym środkiem do czyszczenia dywanów
Wielu właścicieli domów posypuje sodą oczyszczoną swoje dywany, aby nie tylko uzyskać czysty dywan, ale i wyeliminować nieprzyjemne zapachy. Podczas gdy soda oczyszczona faktycznie absorbuje pewne zapachy i zanieczyszczenia, jest to działanie krótkotrwałe. Soda może tymczasowo zamaskować nieprzyjemne zapachy, ale przykra woń wróci, jeśli nie zostanie usunięte je źródło. Jedynym sposobem, aby naprawdę dokładnie wyczyścić dywany, jest skorzystanie z usług profesjonalistów.

Na plamy najlepszy jest odplamiacz do dywanów
Nowoczesne dywany są wykonane z szerokiej gamy materiałów. Jeśli spojrzymy na zalecenia producenta dywanu, zauważymy, że większość z nich nie zaleca używania odplamiaczy. Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie lub odbarwienie włókien dywanowych, dzięki czemu plama będzie się wyróżniać jeszcze bardziej. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj dywan posiadamy i z jakich materiałów jest wykonany. 

Mitem na temat dywanów z pewnością nie jest ich regularne czyszczenie. Długie przerwy między poszczególnymi zabiegami pielęgnacyjnymi powodują gromadzenie się brudu i zanieczyszczeń, które mogą trwale uszkodzić dywan.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 652 652

E-mail: kontakt@prywatyzacjadlaludzi.pl

Czasem warto oddać rzeczy do pralni, aby zajęli się nimi profeksjonaliści. Aktualnie jest mnóstwo szybkich i nowoczesnych metod czysczenia tkanin takich jak skóra czy zamsz. Jednak czasem warto posłużyć sie również domowymi sposobami i poradami. Zapraszamy!

 

przemysłowe rozwiązania dla pralnictwa