Czym jest blaknięcie kolorów i jak mu zapobiec?

To okropne, gdy nasza ukochana bluzka zaczyna nagle tracić swój piękny, intensywny kolor. Jest jeszcze gorzej, gdy blaknięcie zdaje się mieć miejsce po zaledwie jednym praniu. Podczas gdy blaknięcie kolorów w czasie jest praktycznie nieuniknione, istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby zapobiec zanikaniu kolorów, gdy odzież jest stosunkowo nowa.

Czym jest blaknięcie kolorów?
Blaknięcie kolorów ma miejsce, gdy pigment w odzieży traci swoją intensywność. Producenci używają barwników lub pigmentów, aby stworzyć kolorową odzież. Koloryzacja materiału jest procesem chemicznym, w którym barwnik staje się częścią tkaniny. Pigment nanoszony jest, jako warstwa na pasma tkaniny.

Co powoduje blaknięcie kolorów?
Blaknięcie kolorów może wystąpić z różnych przyczyn. Jednym z typowych powodów blaknięcia kolorów jest wybielanie. Wybielanie może wystąpić naturalnie w wyniku ekspozycji na słońce lub może się zdarzyć w wyniku ekspozycji na chemiczną postać wybielacza. Inne przyczyny blaknięcia kolorów mogą wynikać ze stosowania zbyt gorącej wody podczas prania lub z nieprzestrzegania zaleceń dotyczących pielęgnacji określonego rodzaju tkaniny.

Jak zapobiegać zanikowi kolorów?
Możesz zachować środki ostrożności piorąc odzież w domu, aby zminimalizować blaknięcie kolorów na ubraniach. Po pierwsze upewnij się, że stosujesz prawidłową temperaturę wody dla danej odzieży. Prawidłowa to taka, jaką producent wskazał na etykiecie. Zadbaj również o właściwy rodzaj detergentu. Nie pierz w pralce odzieży z zaleceniem do prania ręcznego. Jeżeli wskazania na metce mówi o praniu chemicznym, nie wahaj się oddać ubrania do pralni. 

Utwardzenie odzieży
Utwardzanie odzieży oznacza takie zadziałanie na pigment w niej zawarty, aby nie brał udziału w praniu. Kiedy utwardzisz odzież kolor będzie trwalszy i nie będzie farbował innych ubrań w tym samym wsadzie prania. Aby utwardzić ubranie, namocz je na noc zwykłym occie. Następnie pierz jak zwykle, zgodnie z etykietą pielęgnacyjną. Wielu producentów utwardza kolorowe ubrania w momencie produkcji, ale tańsze są z reguły sprzedawane nieutwardzone. Mądrym posunięciem jest utwardzenie wszystkich nowych ubrań, aby stały się bardziej trwałe. Jeśli masz wątpliwości, co do trwałości kolorów swoich ubrań skorzystaj z usług profesjonalnej pralni. Tutaj każdy element odzieży poddawany jest analizie i czyszczony zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że Twoja szafa to duża inwestycja, którą trzeba się regularnie zajmować. Postępowanie zgodnie z naszymi wskazówkami pomoże Ci zapobiec blaknięciu ubrań i sprawi, że cały czas będą wyglądały, jak nowe. 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 652 652

E-mail: kontakt@prywatyzacjadlaludzi.pl

Czasem warto oddać rzeczy do pralni, aby zajęli się nimi profeksjonaliści. Aktualnie jest mnóstwo szybkich i nowoczesnych metod czysczenia tkanin takich jak skóra czy zamsz. Jednak czasem warto posłużyć sie również domowymi sposobami i poradami. Zapraszamy!

 

przemysłowe rozwiązania dla pralnictwa