Kilka wskazówek dotyczących czyszczenia dywanów

Dywany i chodniki dodają ciepła i przytulności pomieszczeniu zwłaszcza, gdy podłogi są wyłożone kafelkami lub drewnem. Jednak często są umieszczane w obszarach domu o dużym natężeniu ruchu np. w salonie czy na korytarzach. Mogą, więc ulegać gromadzeniu się brudu i kurzu. Właściwa pielęgnacja dywanów zależy od materiału, konstrukcji i wielkości. Decydując się na najlepszy sposób czyszczenia dywanów, pamiętaj o tych wskazówkach:

Usuń luźne zanieczyszczenia
Chodniki i mniejsze dywany są łatwiejsze do czyszczenia, niż wykładziny od ściany do ściany ze względu na ich przenośność. Zanim zajmiesz się głębokim czyszczeniem dywanu, wyciągnij go na zewnątrz i dobrze wytrzep. Usuniesz w ten sposób większość luźnego brudu, kurzu i zanieczyszczeń, które osiadły pomiędzy włóknami. Następnie odkurz dywan, aby pozbyć się wszystkiego, co wydostało się spomiędzy włókien. Zachowaj ostrożność podczas odkurzania delikatnych wiązań i frędzli.

Test na trwałość koloru
Niezależnie od tego, czy używasz naturalnych środków czyszczących czy formuł preparatów kupionych w sklepie, testowanie trwałości kolorów jest koniecznością. Stwierdzono, że niektóre składniki czyszczące powodują odbarwienie pewnych rodzajów tkanin. Testując dywan pod kątem trwałości koloru, możesz uniknąć nieodwracalnego zniszczenia jego powierzchni. Aby przetestować roztwór czyszczący, nałóż niewielką ilość na narożnik dywanu. Jeśli z kolorami nic się nie dzieje, prawdopodobnie możesz bezpiecznie korzystać z danego środka czyszczącego. 

Walcz z uporczywymi plamami
Plamy są częstym zjawiskiem w dywanach. Podczas gdy większość można łatwo usunąć, jeśli zajmiesz się tym od razu, niektóre plamy mogą wymagać podjęcia dodatkowych środków. Wybierz produkt do usuwania plam biorąc pod uwagę rodzaj dywanu oraz rodzaj plamy. Nie trzyj ani nie szoruj dywanu, ponieważ może to zniszczyć włókna.

Zwracaj uwagę na rodzaj materiału
Dywaniki powinny być dokładnie czyszczone, co najmniej raz w roku lub częściej, jeśli masz zwierzęta domowe lub małe dzieci. Określ najlepszy sposób czyszczenia dywanów w oparciu o materiał. Delikatne dywaniki powinny być prane ręcznie, a małe, trwałe plecione lub tkane dywany mogą być umieszczane w pralce w siatkowym worku na pranie w delikatnym cyklu. Dywaniki z naturalnego włókna, takie jak sizal czy juta, należy czyścić minimalną ilością wody i delikatnym środkiem czyszczącym.

Zatrudnij profesjonalistę
Jeśli masz do czynienia z zabrudzeniami lub plama mami, które trudno usunąć albo zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać, skorzystaj z usług profesjonalnego czyszczenia dywanów. Oferuje je dzisiaj większość pralni chemicznych. Takie fachowe zabiegi mogą pomóc w utrzymaniu dywanu w idealnym stanie i zachowaniu jego żywotności.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 652 652

E-mail: kontakt@prywatyzacjadlaludzi.pl

Czasem warto oddać rzeczy do pralni, aby zajęli się nimi profeksjonaliści. Aktualnie jest mnóstwo szybkich i nowoczesnych metod czysczenia tkanin takich jak skóra czy zamsz. Jednak czasem warto posłużyć sie również domowymi sposobami i poradami. Zapraszamy!

 

przemysłowe rozwiązania dla pralnictwa