Znaczenie regularnego czyszczenia na sucho

Pranie odzieży w standardowej pralce i suszarce to zupełnie coś innego, niż pranie na sucho. W procesie czyszczenia na sucho wykorzystuje się niewiele wody lub nie używa się jej wcale, ponieważ do usuwania plam i zabrudzeń z odzieży stosowane są inne środki czyszczące – rozpuszczalniki organiczne. Odzież wykonana z włókien naturalnych, w tym jedwabiu i wełny może blaknąć, obkurczyć się lub stracić swój kształt, jeśli zostanie wyprana w pralce. Czyszczenie na sucho nie powoduje pęcznienia włókien, które prowadzi do uszkodzenia i odbarwienia.

Zalety prania chemicznego
Rozpuszczalniki stosowane w czyszczeniu na sucho rozpuszczają i usuwają plamy olejowe i tłuszczowe, czego sama woda nie jest w stanie osiągnąć. W przypadku innych rodzajów plam, za pomocą środka czyszczącego wykonywane są zabiegi punktowe, które mogą wymagać użycia pary oraz profesjonalnych umiejętności i wiedzy specjalistycznej. Proces czyszczenia odzieży za pomocą rozpuszczalników nie marszczy ani nie zniekształca odzieży. Cały proces czyszczenia na sucho obejmuje czyszczenie za pomocą rozpuszczalników, obróbkę punktową i profesjonalne prasowanie odzieży. 

Ograniczenia dotyczące prania chemicznego
Pralnia chemiczna może zrobić niesamowite rzeczy, aby przywrócić odzież do pierwotnego kształtu, usunąć plamy i zapewnić dokładne czyszczenie, ale istnieją pewne ograniczenia. Nawet najbardziej doświadczony i wykwalifikowany pracownik pralni chemicznej może nie być w stanie wykonać następujących czynności:
- usunąć zakorzenionego brudu, który gromadził się przez lata,
- całkowicie usunąć wszystkich plam,
- przywrócić do stanu pierwotnego zużytej odzieży,
- zapobiec powstawaniu dziur w wyniku działania owadów, szkodników czy kwasów,
- usunąć świecących się obszarów spowodowanych zbyt dużym naciskiem i wysoką temperaturą podczas prasowania w domu.

Niektórym z powyższych problemów, takim jak gromadzący się brud można zapobiec dzięki regularnemu czyszczeniu na sucho. Nie zawsze jest możliwe usunięcie każdej plamy ze względu na jej rodzaj i wiek oraz budowę i kolor tkaniny. Również w domu usuwanie takich plam może się nie udać. Oddając odzież do pralni chemicznej, musimy mieć świadomość, że czasem po czyszczeniu pojawiają się dziury w odzieży, ale jest to spowodowane osłabieniem włókien, które istniały przed czyszczeniem.

Aby uzyskać najlepsze wyniki czyszczenia na sucho, należy przestrzegać kilku praktyk, które pomagają chronić odzież i przedłużać jej żywotność. Praktyki te obejmują między innymi szybkie oddanie odzieży do pralni po powstaniu plamy, unikanie prasowania odzieży z plamami, niewystawianie delikatnych ubrań na długotrwałe bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 652 652

E-mail: kontakt@prywatyzacjadlaludzi.pl

Czasem warto oddać rzeczy do pralni, aby zajęli się nimi profeksjonaliści. Aktualnie jest mnóstwo szybkich i nowoczesnych metod czysczenia tkanin takich jak skóra czy zamsz. Jednak czasem warto posłużyć sie również domowymi sposobami i poradami. Zapraszamy!

 

przemysłowe rozwiązania dla pralnictwa